Bera Eğitim Modelleri

Neden Birebir Eğitim?

Birebir dersin avantajlarından ve verimliliğinden bahsetmeden önce sizlere vermek istediğim bir bilgi var. Bu bilgi insan psikolojisinin değişkenliği, her insanın aynı algı ve dikkate sahip olamayacağı, kalabalık ortamların insanlar üzerinde yarattığı stres durumudur.

İnsan Psikolojisinin Değişkenliği?

Durumu kısaca şu şekilde açıklayayım; bazen evde, okulda, derste veya otobüs durağında yaşanan herhangi bir tatsızlık insanı etkileyebilir. Bu tatsızlıklardan sonra okul veya kurs ortamlarında alacağınız dersin verimi tartışmaya çok açıktır. Dersten kopmalar, dikkat dağınıklıkları başlar. Öğrenci soruyu hazırlamıştır ama onlarca kişinin olduğu bir sınıfta alay konusu olma korkusu daha baskın gelir ve öğrenci soruyu hazırladığı konuyu anlamamış ve bu düşünceler sırasında anlatılanları da duymamış olur. Bu kişiden kişiye değişebilir fakat genel itibariyle durum budur. Birebir alınan eğitimde bu tür bir durum yaşanmaz, kimse öğrenciyi alay konusu yapmayacaktır ve hakkında garip düşüncelere girmeyeceğini anlayan öğrenci sormak istediği soruyu ya da anlamadığı konuyu tekrar ederek öğrenecektir.

Her İnsanın Aynı Dikkat Ve Algıya Sahip Olmaması?

Özellikle lise dönemleri öğrencilerin tam da ergenlik dönemleri olduğundan dolayı sınıf ve kurs ortamlarında arkadaşlık kurma isteklerinin arttığı bir dönemdir. Sınıfta kurulması muhtemel arkadaşlıklar öğrencilerin dikkat ve algısını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla bu durum anlatılan dersin boşa geçtiği ve dersin anlanmadığının göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.Farklı bir durum daha vardır. Herkes aynı algıya sahip olmayabilir!Sınıf ortamında veya kurslarda, onlarca öğrenci anlatılan konuyu aynı anda anlayamayabilirler. Bu durum sayısalcı ve sözelci öğrencilerin bir arada bulunduğu sınıflarda daha belirgindir. Özel dersin avantajlarından birisi de, öğrenci konuyu anlayana kadar dinleyebilmesi ve soru sorabilmesidir.

Kalabalık Ortamlar İnsanlar Üzerinde Stres Yaratır Mı?

Evet! Özellikle bilmediği bir dersi öğrenmeye çalışan bir insan “acaba öğrenebilecek miyim?” korkusunun yanında, “öğrenemediğim için benimle alay edecekler” korkusuna da kapılacaktır. Bu durum da öğrenciler üzerinde strese yol açarak algı verimliliğini düşürecek ve dersten alınan verimi düşürecektir. Birebir özel dersin bir avantajı da yukarıda saydığım bu korku ve stresi yaşatmadan, sadece eğitimci ile beraber dersin işlenmesi sayesinde istediği gibi soru sorabilme ve dersi tekrar dinleyebilme şansına sahip olmasıdır.